Smertefri med Tai Chi
Velkommen til et inspirerende helgekurs med Brynjulf Haugan – akupunktør, forfatter og erfaren Tai Chi- og Qi Gong-lærer – på vakre Venabu Fjellhotell!
Opplev en helg som kan bli starten på en ny vei mot mindre smerte, bedre bevegelighet og mer indre ro. På dette kurset får du en grundig innføring i Tai Chi og Qi Gong – to myke, men kraftfulle treningsformer med dokumentert effekt på både kropp og sinn.
Omgitt av rolig fjellnatur og med tilgang til Venabus anerkjente kjøkken, skapes optimale forhold for en helhetlig tilnærming til helse og velvære. Kurset passer spesielt godt for deg som har fibromyalgi, artrose, leddgikt, stivhet, muskelspenninger eller kroniske smerter – men er åpent for alle som ønsker en mer skånsom vei til styrke og balanse.
Forskning støtter Tai Chi som smertelindring
Moderne forskning viser at Tai Chi ikke bare lindrer smerte direkte – det påvirker også flere underliggende faktorer som ofte forverrer kroniske smerter:
Søvnforstyrrelser: Tai Chi har vist seg å forbedre søvnkvaliteten, særlig hos personer med fibromyalgi og kronisk smerte (Harvard Medical School, 2011).
Angst og depresjon: Studier viser signifikant reduksjon i symptomer på angst og mild til moderat depresjon hos personer som praktiserer Tai Chi jevnlig (Cochrane Review, 2020).
Balansesvikt og fallfare: Tai Chi forbedrer balanse, koordinasjon og trygghet i bevegelse – spesielt viktig ved artrose og høy alder (NEJM, 2012).
Sirkulasjon og energi: Øvelsene stimulerer blodsirkulasjonen, reduserer blodtrykk og gir bedre oksygentilførsel til vev og muskulatur.
Til sammen bidrar dette til å redusere både fysisk smerte og mentale spenninger, og gir deg et mer robust og avslappet nervesystem.
Hva du lærer:
Gjennom helgen lærer du:
?? Myke, tilpassede bevegelser som øker mobilitet
?? Pusteteknikker som lindrer stress og spenninger
?? Øvelser som styrker sirkulasjon og indre ro
?? Mindfulness i bevegelse – et verktøy for smertemestring
Program for helgen:
Fredag 25. april
17:00–18:30 | Velkomst og foredrag: Hva er Tai Chi og Qi Gong?
19:00 | Middag
Lørdag
08:00–09:30 | Frokost
10:00–11:30 | Trening
11:45–13:15 | Trening
13:30 | Lunsj
15:00–16:30 | Trening
16:45–18:00 | Trening
19:00 | Middag
Søndag
08:00–09:00 | Frokost
09:30–11:00 | Trening
11:15–13:00 | Trening
13:30 | Lunsj og avslutning
Om Brynjulf Haugan
Brynjulf har over 30 års erfaring med bevegelse, kroppsterapi og østlig filosofi. Han er utdannet akupunktør og naturmedisiner, og har undervist Tai Chi og Qi Gong siden 1990-tallet. I 2024 ga han ut boken Tai Chi – Veien til styrke & indre fred, en guide til mykhetens kraft og hvordan denne eldgamle treningsformen kan være moderne medisin for kropp og sjel.
Han har studert under noen av verdens fremste mestre og har utdannet Tai Chi-instruktører over hele Norge. Hans undervisning er trygg, tilpasset og inkluderende – med fokus på å møte hver enkelt der de er.
På tide å ta helsen tilbake i egne hender?
Bli med på en helg som kombinerer bevegelse, stillhet og inspirasjon – og opplev hvordan Tai Chi og Qi Gong kan gi deg verktøy for en sterkere og mer smertefri hverdag.
Pris: Inkluderer undervisning, fullpensjon og enkeltrom.
Sted: Venabu Fjellhotell
Dato: 14. til 16. november